1979 yılında Samsun’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2001 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 2005 yılında Ankara adli yargı hâkim adayı olarak başladığı mesleğine sırasıyla Ağlasun, Şiran ve Hendek Cumhuriyet savcısı olarak devam etmiştir.

27/9/2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi raportörü olarak, 6/9/2017 tarihinde Komisyonlar başraportörü, 22/2/2019 tarihinde de genel sekreter olarak görevlendirilmiştir.

Yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında “Kişi Hak ve Hürriyetlerinde Devletin Pozitif Yükümlülüğü” konulu tezi ile doktora eğitimini Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında “Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları Çerçevesinde Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı” konulu tezle tamamlamıştır. Türkiye ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf diğer devletler hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen kararlara ilişkin olarak Polis Akademisi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları Dergisi’nde yayımlanmış birçok çevirisi bulunmaktadır.

Yabancı dili İngilizce olup temel düzeyde Almanca bilen Şen, evli ve üç çocuk babasıdır.