yazdır

Born in Ankara on 12/5/1959.
Graduate of Faculty of Law, Ankara University, 1981.
Master’s degree in the same Faculty, 1982.
Candidate Judge in Ankara, 1982.
Military service as officer (legal advisor) in the Ministry of Defence.
Assistant Expert, Expert, Head of Department, Principal Consultant and Deputy Undersecretary in the Prime Ministry, 1986.
Member of Higher Education Council as of 18/10/2005.
Appointed as Deputy Secretary General on 7/9/2007.
Appointed as Judge of the Constitutional Court by President of the Republic on 8/3/2013.