yazdır

Born on 10 January 1956 in Polatlı.
B.A. in Law, Faculty of Law, Ankara University, 1979.
Judge in Sivas, Kozan, Çıldır, Oğuzeli, Pazarcık, Taşköprü, Sincan and Ankara respectively until 2003.
Member of the 14th Civil Chamber of the Court of Cassation, 2003.
Justice of the Constitutional Court, 30 March 2010 – at present.
Vice President of the Constitutional Court, 10 April 2015 – 14 April 2019.