Paylaş | 28 Mayıs 2021

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan bireysel başvuru konusunda hizmet içi eğitim programını tamamlayan hâkim ve Cumhuriyet savcılarına sertifikalarını verdi.

Anayasa Mahkemesinde yapılan sertifika törenine Başkan Zühtü Arslan, Kurum yöneticileri ile hâkim ve Cumhuriyet savcıları katıldı.

Törende yaptığı konuşmada hâkim ve savcıların “ahlak, akıl ve adalet” olmak üzere üç özelliğe sahip olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Arslan; ahlakın doğru dürüst ve ilkeli olmayı, aklın bağımsız davranmayı, adaletin ise sadece hakkı gözetmeyi sağladığını belirterek katılımcılara meslek yaşamlarında başarılar diledi. Sertifikalarını alan hâkim ve Cumhuriyet savcıları Başkan Zühtü Arslan’la sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulunun adli yargıda görev yapan 14 hâkim ve Cumhuriyet savcısını hizmet içi eğitime katılmak üzere Anayasa Mahkemesinde görevlendirmesiyle başlayan eğitim süreci üç ay sürdü.

Bireysel başvuru kararlarının yargısal aktörler tarafından takibinin bireysel başvurunun etkinliğine katkı sağlayacağı gerçeğinden hareketle düzenlenen eğitimde hâkim ve Cumhuriyet savcıları bireysel başvuruların inceleme usulünü ve karar süreçlerini gördü.