Avukatların Eğitici Eğitimlerinin Üçüncü ve Son Aşaması Tamamlandı

25-27 Ocak 2019, Ankara, TürkiyeAnayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Projesi Kapsamında avukatların bireysel başvuru sistemi ve temel hak ve özgürlükler konusunda kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla planlanan eğitici eğitimlerinin üçüncü aşaması tamamlandı. Birinci eğitmen grubunun üçüncü aşama eğitimi 28-30 Eylül 2018 tarihinde; ikinci grubun üçüncü aşama eğitimi ise 25-27 Ocak 2019 tarihinde, toplam 53 avukatın katılımıyla Ankara’da düzenlendi.

Eğitimin ilk iki günü eğitmen avukatlar hem Anayasa Mahkemesini ziyaret edip mahkeme hakkında bilgi edindi, hem de Komisyonlar ve Bölümler’de görev yapan raportörler ile bir araya geldi. Bu oturumlarda bireysel başvurulara konu olan sorunlu alanlar değerlendirildi ve yaşama hakkı ve işkence yasağı, kişi hürriyeti ve özgürlüğü hakkı, adil yargılanma hakkı, mülkiyet hakkı, özel yaşam ve aile yaşamına saygı hakkı ile din özgürlüğü ve vicdan/ifade/toplanma ve örgütlenme özgürlükleri ile ilgili güncel AYM içtihatları tartışıldı.

Son gün ise eğitmenlerin, kolaylaştırıcılık ve sınıf yönetimi becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla yetişkin eğitimi ile ilgili teorik ve pratik bilgiler ele alındı.

Eğitimler, Türkiye Barolar Birliği ve Anayasa Mahkemesi ile işbirliği içinde yapıldı.  

Eğitimleri tamamlanan avukatlar yerel eğitimlerle kendi meslektaşlarına bireysel başvuru usulü ve kabul edilebilirlik konularında eğitim vermektedir. Proje kapsamında düzenlenecek eğitimlerle Türkiye genelinde 3000 avukata ulaşılması hedefleniyor.

 

Proje ile ilgili diğer haberleri projenin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

Facebook: Anayasa Mahkemesine Bireysel Basvuru Projesi

Twitter: aymbbprojesi

YouTube: Anayasa Mahkemesine Bireysel Basvuru Projesi

T.C. Anayasa Mahkemesi Grafik & Web Tasarım