Abuzer YAZICIOĞLU - Raportör

1973 yılında Bayburt ili Yanıkçam köyünde doğdu. 1980-1991 yıllarında ilkokul, ortaokul ve liseyi Bayburt’ta tamamladı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Yüksek lisansını, uygulayıcı yaklaşımıyla irdelenen “Dava ve Cezayı Sonlandıran İşlemlerden Zamanaşımı” isimli çalışmasıyla, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ve 2009 yılında tamamladı.

18 Ağustos 1998 tarihinde Bayburt Hâkim adayı olarak göreve başladı. 2001 yılı Ocak ayı kura kararnamesi ile Kastamonu/Araç Hâkimi olarak atandı. Sırasıyla Kars/Arpaçay, Yozgat/Boğazlıyan, Konya/Ereğli ve Trabzon Hâkimliği görevlerinde bulundu. Hâkimlik görevi kapsamında Ağır Ceza Mahkemesi üyeliği, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Sulh Ceza Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi, Kadastro Mahkemesi yetkileri ile değişik sürelerde çalıştı.

2012 yılı Kasım ayından itibaren Adalet Bakanlığı İç Denetim Birimi Başkanlığı’nda İç Denetçi (Hâkim) olarak görevini ifa ederken, atandığı Anayasa Mahkemesi Raportörlüğüne 31.03.2014 tarihinde başladı.

Evli ve Lebuze, Yusuf Buğra ve Hayriye Reyyan isimli 3 çocuk babasıdır.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2016
Ziyaretçi Sayısı :