Anayasa Mahkemesi'nin 49. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri

Anayasa Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti’nde görev yapan her kademedeki mahkeme gibi adaletin gerçekleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının korunması konusunda Anayasa ve yasalarla verilmiş asli görevlerinin yanı sıra, Türk adaletini diğer yüksek mahkemelerle birlikte yurt içinde ve yurt dışında temsil etme makamında bulunmaktadır.

Bu durumun bir sonucu olarak, Mahkememiz yabancı ülkelerin yüksek mahkemeleriyle, uluslararası yargı kuruluşlarıyla ve bilimsel kuruluşlarla işbirliğine büyük önem vermektedir. Bunun yanı sıra, Mahkememiz tarafından her yıl düzenlenen geleneksel kuruluş yıldönümü sempozyumlarına Türkiye’den ve yabancı ülkelerden Mahkeme başkanları, yargıçlar ve tanınmış bilim adamları davet edilmektedir.

25 Nisan 2011 tarihinde yapılan Anayasa Mahkemesi’nin 49. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinin de uluslararası planda Türkiye’ye ve Türk yargısına prestij kazandırdığı düşünülmektedir.

2011 yılı Uluslararası Sempozyumunun konusu,  “Anayasa Yapımında Temel Tartışma Noktaları” olarak belirlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin 49. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen uluslararası sempozyumda, geleceğin Türkiyesinde ve dünyasında kalıcı, hak ve özgürlükleri koruyan, katılımcı ve çoğulcu bir anayasanın yapımındaki temel sorunlar tartışılmıştır. Dünyanın en önde gelen hukuk felsefecilerinden kabul edilen Prof. Dr. Ronal Miles Dworkin’in, ayrıca Türkiye’nin saygın üniversitelerinden katılarak sempozyumu onurlandıran Prof. Dr. Mehmet Turhan’ın, Prof. Dr. Niyazi Öktem’in ve Prof. Dr. Ahmet Ulvi Türkbağ’ın konuşmaları ve tebliğleri, bütün konuklar ve katılımcılar için farklı bir tecrübe ve ufuk açıcı bir girişim olarak bilim tarihindeki yerine almıştır.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :