Anayasa Mahkemesinin 50.Kuruluş Yıldönümü 25-28 Nisan 2012 tarihlerinde Ankara’da ve İstanbul’da çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır

50.Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine ve uluslararası sempozyuma 57 ülkeden Anayasa ve Yüksek Mahkeme Başkanları, üyeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı, hakimleri ve eşleri olmak üzere yaklaşık 200 kişi katılmıştır.  

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin 50. Kuruluş Yıldönümü açılış töreni 25 Nisan 2012 tarihinde ATO Kongre Merkezinde saat 10:00’da Anayasa Mahkemesi’ne yeni seçilen üyelerimiz Sayın Muammer TOPAL ve Sayın Prof.Dr.Zühtü ARSLAN’ın yemin töreniyle başlamış; ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Nicolas BRATZA ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL Anayasa Mahkemesi’nin 50. Kuruluş Yıldönümü Açılış Konuşmalarını yapmışlardır. 

Ankara Rixos Grand Hotel’de yapılan ve “21. Yüzyılda Hak ve Özgürlük Hareketleri ve Anayasa Mahkemelerinin Rolü”konulu uluslararası  sempozyuma davet edilen ülkelerin sunuş konuşmaları 13:30’da başlamış, her oturumda bir oturum başkanı bulunmak üzere 4 oturum yapılmış ve sempozyum programının 1.günü 18:30’da sona ermiştir. 

Bilimsel toplantının 2. günü 26 Nisan 2012 tarihinde saat 09:30’da başlamış, her oturumda bir oturum başkanı bulunmak üzere yine 4 oturum yapılmış; saat 16:30’da Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Sayın Serruh KALELİ’nin kapanış konuşmasıyla sona ermiştir. 

Sempozyum programı devam ederken eşler için 25-26 Nisan tarihlerinde Ankara’da gezi programı düzenlenmiştir. 

Sempozyum bitiminde misafirlere Anayasa Mahkemesi binasında kokteyl verilerek geçmişten günümüze Anayasa Mahkemesini konu alan fotoğraf sergisi gezilmiştir. Davetli misafirler ATO Kongre Merkezinde Devlet Halk Dansları Topluluğunun gösterisini ve çağdaş müzik grupları konserini izleme imkanı bulmuşlardır. 

50.Kuruluş Yıldönümüne katılan yabancı heyetler, 27 Nisan 2012 Cuma günü Mahkememiz Üyeleri ve Raportörleri eşliğinde Ankara’dan uçakla İstanbul’a haraket etmişlerdir. 

İstanbul’da Miniatürk ve Dolmabahçe Sarayını ziyaret eden heyetler, akşam üzeri  Çırağan Sarayında verilen kokteylden sonra Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Ürdün önceki Başbakanı Sayın Awn Al-KHASAWNEH’inkonuşmalarını dinleme fırsatı bulmuşlardır. Çağdaş dans ve müzik gruplarının gösterileri geceye renk katmıştır. 

28 Nisan günü Sultan Ahmet Camii ziyaret edilerek Topkapı Sarayı girişinde katılan heyetlere özel Mehter gösterisi ve konseri izlendikten sonra Saray gezilmiştir. Konuk heyetler daha sonra Ayasofya Müzesi ve Kapalı Çarşıyı görme imkanı bulmuşlardır.

Tekne ile Boğaz turu yapan heyetler Gala akşamı gösterisi için Aya İrini’ye geçmişlerdir. Aya İrini’de Devlet Opera ve Balesi topluluğunun gösterisi, Medeniyetler Korosunun konseri ve Sema gösterisinin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ’ın 50.Kuruluş Yıldönümüne katılan heyetlere teşekkür konuşmasıyla, etkinlikler sona ermiştir.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :