Avrupa Konseyi Projesi Çerçevesinde Mahkememiz Raportörlerinden Oluşan Bir Heyet 10-12 Temmuz 2012 Tarihleri Arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Çalışma Ziyareti Gerçekleştirmişlerdir

Anayasa Mahkemesi Raportörleri Ali Rıza ÇOBAN, Berrak YILMAZ, İbrahim ÇINAR, Mustafa ÇAL, Abdullah ÇELİK, Hamit YELKEN, Recep BENLİ, Erhan TUTAL, Salim KÜÇÜK,  Fatma BABAYİĞİT, Melek ACU, Ümit DENİZ, Durdu ÖZER, Ayhan ÖZTOPRAK, Ömer DURAN, Ayhan KILIÇ, Yunus HEPER, Bahadır YALÇINÖZ, Canbulut ŞAŞMAZ, Emir KAYA, Esat Caner YILMAZOĞLU, Şükrü DURMUŞ,  Aliye YILDIZ VARSIN, Sinan ÇINAR ve Mehmet Sadık YAMLI olmak üzere 25 kişiden oluşan heyet 10-12 Temmuz tarihleri arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir.

Ziyaret çerçevesinde 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde AİHM hukukçuları tarafından Mahkemenin yazı işleri, dava yönetimi, filtraj ve araştırma ve içtihat (juristconsult) birimlerinin çalışmalarına ilişkin bilgiler verilmiş, ayrıca Türkiye’ye aleyhine yapılan başvurular ve bu başvurulara konu olan temel sorunlar hakkında sunumlar yapılmıştır. Bir oturumda da Avrupa Konseyi nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinden hukukçular Türkiye’ye aleyhine yapılan başvurulara ilişkin bir sunum yapmışlardır.

12 Temmuz günü ise Mahkememiz Raportörü Ali Rıza Çoban tarafından Mahkememizde 23 Eylül 2012 tarihinde başlayacak olan  Bireysel Başvuru  yoluna ilişkin yapılan hazırlıklarla ilgili bir sunum yapılmıştır. AİHM hukukçuları ve Avrupa Konseyi nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinden hukukçuların katıldığı bu oturumda Türk Anayasa Mahkemesi önünde uygulanacak bireysel başvuru yolunu kapsamlı bir şekilde tartışma imkânı doğmuştur. Heyet 13 temmuz günü yurda dönmüştür.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :