Anayasa Mahkemesi ve Turgut Özal Üniversitesi Tarafından Düzenlenen "21. Yüzyılda Anayasa Teorisine İlişkin Sorunlar: Küresel Öğretiden Kavrayışlar" Konulu Konferans

Anayasa Mahkemesi ve Turgut Özal Üniversitesi tarafından 19 Ekim 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonunda ‘21. Yüzyılda Anayasa Teorisine İlişkin Sorunlar: Küresel Öğretiden Kavrayışlar’ isimli uluslararası konferans düzenlenmiştir.

Konferansın açılış konuşmaları Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ ve Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erol ORALtarafından yapılmış olup; Dünyaca ünlü 4 hukuk profesörü aşağıda belirtilen konularda sunumlar yaparak,  deneyimlerini katılımcılarla paylaşmışlardır.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndenProf.Dr. Alec Stone Sweet : ‘Kozmopolit Bir Hukuk Düzeni ? Avrupa ve Ötesinde Anayasal Çoğulculuk ve Haklar İçtihadı’, Mainz  Johannes Gutenberg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof.Dr.Friedhelm Hufen : ‘Anayasa Teorisinin Bir Sorunu Olarak Alman Federal Anayasa Mahkemesinin İşlevleri’,Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof.Dr.Mark Victor Tushnet : ‘Anayasalar ve Ulusal Kimlik:  Başlangıç Hükümleri ve (Anayasa) Değişiklikleri Üzerine Düşünceler’ ve Delhi Adalet Akademisi Başkanı Professor Dr. Mahendra Pal Singh : ‘Güney Asya’da ve özel olarak Hindistan’da Anayasa Teorisinin Sorunları’ isimli tebliğlerini sunmuşlardır.


Türkiye’de hukuk fakültesi bulunan tüm üniversitelerin Rektör, Dekan ve öğrencilerinin davet edildiği Konferansa, yüksek yargı mensupları, avukatlar ve hukukçular dışında birçok üniversitenin akademisyenleri ve öğrencileri katılmışlardır.

Afişi için tıklayınız.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :