Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ ve Beraberindeki Heyetin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Ziyareti

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve beraberindeki heyet, 23-26 Ocak 2013 tarihleri arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin(AİHM) yeni adli yıl başlangıcı vesilesiyle düzenlediği konferansa ve açılış törenine katılmak üzere Fransa’nın Strazburg şehrine bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

Söz konusu ziyarette Sayın Başkana, Başkanvekilleri Serruh KALELİ ve Dr. Alparslan ALTAN, Üyeler Prof. Dr. Engin YILDIRIM veProf. Dr. Zühtü ARSLAN ve Mahkeme Başraportörleri Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza ÇOBAN, Yrd. Doç. Dr. Musa SAĞLAM ve Dr. Hüseyin EKİNCİ refakat etmişlerdir.

AİHM’nin adli yıl açılış törenine katılarak AİHM Başkanı Dean Spielmann, Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira ve Eski Yugoslavya Savaş Suçluları Mahkemesi Başkanı Theodor Meron’un konuşmalarını takip eden Mahkeme heyeti, AİHM Başkanı Spielmann ve ülkemizle ilgili başvuruları inceleyen AİHM II. Dairenin Üyeleri ve Grefyesi ile görüşerek Mahkememizin Bireysel Başvuru’ya ilişkin yaptığı hazırlıkları ve gelinen son noktayı aktarma imkânı bulmuştur.

Avrupa Konseyi nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Rauf Engin Soysal, AİHM'de görev yapan Türk Hâkim Sayın Işıl Karakaş ve AİHM’de görevli Kıdemli Türk Hukukçular (Divizyon Şefleri) ile de bir araya gelen heyet, Türkiye’deki bireysel başvuru kurumuna ilişkin çalışmaları muhataplarıyla, istatistikî veriler ışığında detaylı olarak tartışmış ve bu konuda karşılıklı istişarelerde bulunmuştur.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :