Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Sayın Alparslan ALTAN ve Beraberindeki Heyetin Afganistan Anayasa Uygulamaları Gözlem Bağımsız Komisyonu’na Ziyareti

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili sayın Dr. Alparslan ALTAN başkanlığında Mahkememiz üyesi sayın Burhan ÜSTÜN ile Genel Sekreter Yardımcısı sayın Dr. Bahadır KILINÇ'tan oluşan bir heyet 18-20 Mart 2013 tarihleri arasında Afganistan Anayasa Uygulamaları Gözlem Bağımsız Komisyonu’na (ICOIC) çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir.

Afganistan Anayasa Uygulamaları Gözlem Bağımsız Komisyonu Başkanı Prof Dr.Gül Rahman Qazive beraberindeki yedi kişiden oluşan heyet 21-23 Mayıs 2012 tarihleri arasında Mahkememizi ziyaret ederek, Mahkememiz yetkilileriyle yararlı ve olumlu görüşmelerde bulunmuşlardı. Bu görüşmeler neticesinde iki kurum arasında bir işbirliği protokolü imzalanması konusunda mutabakata varılmış, Başkan Sayın Haşim Kılıç tarafından anılan protokol taslağının bir örneği Afgan makamlarına gönderilmiştir.

Heyet 18 Mart 2013 Pazartesi günü Afganistan’ın başkenti Kabil’e varmış; Kabil Büyükelçisini ve Yüksek Mahkeme Başkanı SAYIN Prof.Abdul Selam Azimi’yi ziyaretin ardından Afganistan Anayasa Uygulamaları Gözlem Bağımsız Komisyonuyla temaslarda bulunarak Başkan Prof. Dr. Gül Rahman Qaziile görüşmüşlerdir. 19 Mart 2013 Salı günü Adalet Bakanı sayın Habibullah Galib ile görüşmede bulunmuş, daha sonra heyetimiz onuruna Afganistan Anayasa Uygulamaları Gözlem Bağımsız Komisyonu tarafından çalışma yemeği verilmiştir. Heyetin Komisyon yetkilileri ile görüşmeleri sonucunda, imzalanması planlanan ikili işbirliği protokolü taslağına son hali verilmiştir. Heyet, 20 Mart 2013 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :