Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği'nin Endonezya’da Düzenlenen 3. Kongresine Katılımları

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü ARSLAN, Anayasa Mahkemesi Raportör Hâkimi Sayın Yücel ARSLAN ile birlikte 9-12 Ağustos 2016 tarihlerinde Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği’nin (AAMB) “Vatandaşların Anayasal Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi” konulu 3. Kongresi ile Birliğin Üyeler Kurulu Toplantısına katılmışlardır.

Söz konusu Kongreye, Venedik Komisyonu, Afrika Anayasa Yargısı Birliği, AAMB Dönem Başkanı olan Endonezya, Rusya, Kore, Afganistan, Azerbaycan, Filipinler, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Moğolistan, Myanmar, Tacikistan, Tayland Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Başkanları ve/veya heyetleri katılmışlardır.

Anayasa Mahkemesi Başkanı ARSLAN söz konusu Kongrede ülkemizde gerçekleşen 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile Türk Milletinin demokrasinin yanında sergilediği onurlu duruşuna ilişkin bir konuşma yapmıştır.

Sayın Başkan’ın yaptığı konuşmanın Türkçe çevirisinin tam metni için tıklayınız.
Sayın Başkan’ın yaptığı konuşmanın orijinal metni için tıklayınız.

AAMB tarafından yapılan 3. Kongre sonrasında Bali Deklarasyonu imzalanmış ve ayrıca ülkemizdeki darbe teşebbüsünü kınayan ortak bir bildiri hazırlanmıştır.

Birliğin Üyeler Toplantısında, AAMB Daimi Genel Sekreterliğinin kurulmasına, bu Sekreterliğin üç ana ayağından biri olan Eğitim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi’nin Türkiye’de kurularak faaliyete geçirilmesine karar verilmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :