Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin Macaristan ve Hırvatistan Anayasa Mahkemelerine Çalışma Ziyareti

1-2 Ekim 2018, Macaristan - 4-5 Ekim 2018, Hırvatistan


“Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi” Ortak Projesi kapsamında düzenlenen on birinci çalışma ziyareti 1-2 Ekim 2018 tarihlerinde Budapeşte’de bulunan Macaristan Anayasa Mahkemesine ve 4-5 Ekim 2018 tarihlerinde ise Zagreb’de bulunan Hırvatistan Anayasa Mahkemesine yapıldı. Çalışma ziyaretine Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan ile AYM Başkanvekili, üyeleri, genel sekreter ve yardımcısı, başraportörler, raportör ve uzmanlardan oluşan toplam 18 kişilik bir heyet katıldı.


Her iki Anayasa Mahkemesinde de Anayasa Mahkemelerinin yapısı, çalışma usulleri (bireysel başvuru ve norm denetimi, iş akış sistemi vb.) ve kabul edilebilirlik kriterleri hakkında sunumlar yapıldı. Mahkemelerin iş yükü ve temel kararları ile kararlara konu olan temel sorunlar bağlamında her iki mahkemenin deneyimleri üzerinden bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Son oturumda ise Anayasa Mahkemesi üyeleri mahkeme kararlarının infazı ve diğer kurumlarla ilişkiler, diğer ulusal mahkemeler, Hükümet/İdare, Parlamento, Avrupa Mahkemeleri (AİHM ve ABAD) hakkında bilgi alışverişinde bulundu.


Ayrıca, Macaristan Adalet Bakanı Sayın László Trócsányi Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan’ı Macaristan Anayasa Mahkemesinde ziyaret etti ve Türkiye’de Anayasa Mahkemesinin çalışmaları, İdari Yargı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile ilişkiler konusunda bilgi aldı.

T.C. Anayasa Mahkemesi Grafik & Web Tasarım