Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Projesi kapsamında Avukatların Eğitici Eğitimlerinin İkinci Aşaması Başladı

14-16 Temmuz 2017, Ankara, Türkiye


Hâkim, savcı ve avukatların bireysel başvuru sistemi ve temel hak ve özgürlükler konusunda kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla planlanan eğitici eğitimleri kapsamındaki avukatlara yönelik eğitici eğitimlerinin ikinci aşaması 14-16 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da düzenlendi. Ulusal akademisyenler tarafından verilen ve Anayasa Mahkemesi raportörlerinin izlediği eğitim programı, “başvuru usulü” ve “kabul edilebilirlik kriterleri” konularında gerçekleşti. Eğitimler, Türkiye Barolar Birliği ile işbirliği içinde yapıldı.  

İlk aşaması “insan hakları”, ikinci aşaması “başvuru usulü” ve “kabul edilebilirlik kriterleri” konularında yapılan eğitimler, yaklaşık 150 avukatın katılımıyla 2017 yılı sonbaharında tamamlanacak. Eğitimler tamamlandıktan sonra avukatlar yerel eğitimlerle kendi meslektaşlarına bireysel başvuru usulü ve kabul edilebilirlik konularında eğitim verecekler. 2017 yılı sonu ve 2018 yılı boyunca düzenlenecek eğitimlerle Türkiye genelinde 3000 avukata ulaşılması hedefleniyor.

Proje ile ilgili diğer haberleri projenin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

Facebook: https://www.facebook.com/aymbbprojesi

Twitter: https://twitter.com/aymbbprojesi 

T.C. Anayasa Mahkemesi Grafik & Web Tasarım